Component - för entusiaster av ljud och bild.

Jump to content


Mirage

Member Since 18 Jul 2009
Offline Last Active Today, 05:24
*----

Topics I've Started

Hörlurar med bullerdämpning

05 February 2013 - 21:24

När jag flugit en hel del det senaste året har jag börjat störa mig mer och mer det mer eller mindre kraftiga oljud om förekommer. Funderar nu på att jag kanske skulle skaffa något som både dämpar och låter bättre än mina a-JAYS Four när jag spelar musik i min iPhone(4).

Tidigare så har jag tyckt att det verkar jobbigt att släpa med mig ett par stora lurar, men det verkar finnas en del rätt smidiga; och de levereras ofta med nån liten väska. När jag tittat runt på mina medresenärar så verkar det som att Bose är ett populärt märke. Personligen så kanske jag inte har deras hemmaanläggningar som favorit, men jag vill minnas att jag läst en del positivt om deras lurar.

När jag kollar på Boses webbplats så finns det två modeller till samma pris (c:a 3500 kr). Vad jag kan se är det i första hand den fysiska storleken som skiljer. Bilden visar den större modell QuietComfort 15.

Attached File  bose.jpg   38.02K   114 downloads

Någon som har erfarenhet av dessa?

Eftersom jag i första hand tänker använda dem när jag flyger så är mikrofon inte ett måste, men det kanske är bra om man kan använda dem för att prata i telefon också? :unsure:
En sak som jag gillar med mina a-jays är att man kan styra volym samt play/pause från sladden, så det är ett önskemål att detta funkar med en iPhone4..

Jag har lite fler förslag på lager, men tror att jag delar upp dem på flera inlägg så det inte blir så långt. Har ni några förslag redan nu så fyll gärna på! :)

HDI Dune: Program för att hantera filmbibliotek

07 October 2012 - 17:11

Det har blivit en lång och intressant diskussion här i min medlemstråd om olika program för att hantera sina filmer i mediaspelare från HDI Dune. Eftersom det verkar finnas ett stort intresse för ämnet så tänkte jag att det vore bättre att fortsätt diskussionen i en tråd här i avdelningen för mediaspelare.

Nedan har jag citerat de inlägg i min tråd som handlar om dessa program. När det stått något som inte har med ämnet att göra så har jag tagit bort det ur inläggen. Om någon moderator har lite att göra skulle man ju kunna flytta inläggen hit, och radera mina citat.

När jag orkar installera något sånt där program så att man får ett användargränssnitt nästan i klass med XBMC så kanske det blir ännu roligare! :)


Yadis eller Zappiti är ju halva grejen ;)

Sjukt smidigt när filmarkiven växer. Mina 500+ filmer är trist att bläddra igenom i "utforskarvy" samt att både Yadis samt Zappiti är uppskattade av resten av familjen.


Jo, jag förstår ju att det är det. :) Körde som sagt XBMC i min HTPC (och gör än, fast inte så ofta....) så det är referensen och en orsak till att jag drog mig för att skaffa en annan spelare.

Mitt bibliotek av filmer är inte så stort än, kollade nu och såg att jag har läst in 79 st BD med film (inkl. skivor med extramateriel) samt 12 st BD med musik, det är alla jag har. Dessutom har jag läst in alla mina DVD med musik, 60 st är det. Sen tror jag att jag har c:a 180 st filmer på DVD, men där ska jag bara läsa in de jag inte har på BD.

Så det börjar bli en del, och inte helt överskådligt längre.... För er som inte vet hur standardgränssnittet i Dune ser ut så har jag en bild här.


Det är alltså till att bläddra sig ner i listan till den film man vill ha. Det går inte att bläddra upp från A och hamna på de sista filmerna i listan, man får snällt bläddra neråt. Dessutom så har jag filmerna på olika diskar och mappar, så man får hoppa lite fram och tillbaka. Med ett system som de som nämns ovan så slipper man även detta.

Före sommaren hade jag inte läst in så många filmer så jag tyckte det var ett problem. Sommaren har ägnats åt andra intressen, sen har det varit väldigt mycket arbete. Nu har det dock lugnat ned sig lite så jag funderar på att ta tag i det här.

Den ständiga frågan är om man ska ha Yadis eller Zappiti? Efter att ha läst lite på diverse forum så kom jag fram till att jag nog skulle börja med att prova Zappiti.
Rätt nyligen fick jag höra talas om ett danskt program som heter My Movies. Jag har hört en del som tycker att detta är betydligt bättre än de tidigare nämnda samt att det har väldigt bra appar för Android, iPad och iPhone (jag har iPhone och funderar på att köpa iPad).

My Movies kostar visserligen en slant, men är det bra så tycker jag att det är helt OK; tillhör inte de som anser att mjukvara måste vara gratis..... :rolleyes: Har sett att de har en särskild version för WHS 2011 så det verkar passa mig bra. Funderar på att ladda hem den och testa i 21 dagar.

Är det någon här som testat My Movies och kan säga att det har några fördelar framför Yadis eller Zappiti som är värt att betala för?


Jag använder Yadis då det var det första jag provade och det funkade tillräckligt bra så jag nöjde mig där.
Dock verkar det vara lite mera aktivitet kring Zappiti, så kanske det blir till att kolla närmare på det projektet vid tillfälle.


Jag kör Yadis. Har provat lite Zappiti men scapingen av filmer var tokkrånglig och strulade hur mycket som helst. I Yadis rullar det bara på nästan oavsett vilken knepig film man scrapar.

Det kanske var skit bakom spakarna som var största problemet, men Yadis funkar fint för mig.


Lutar åt att jag stannar kvar på Yadis ett tag till. :D
Stabilt och en förstklassig scraping är också hur jag upplever det.


Yadis kändes som bästa programmet när jag gjorde min utvärdering för ett år sedan. Men jag valde ändå Zappiti pga att det fanns iPad app. När man har vant sig så är det inga problem med scrapingen, och jag har uppdaterat säker tio ggr sen dess utan några problem. Är uppe i snart 600 filmer och en del TV serier och har fått det mesta att scrapa direkt. Alfons Åberg och Saltkråkan körde det dock ihop sig med, ha ha.

Mvh
Marcus


Gick inte att lägga så många citat i ett inlägg så jag får dela på flera.

The Criterion Collection

02 September 2012 - 15:20

Gjorde en sökning här men kunde inte finna att det finns någon tråd om filmer från The Criterion Collection, jag tycker dock att de kan vara värda det. En del av filmerna finns bara på DVD, men den här avdelningen känns ändå mest passande.

Själv har jag bara en film från dem och det är Armageddon på DVD. Det var länge sen jag såg den nu, men jag vill minnas att bild och ljud var på topp samt att jag tyckte att den längre versionen tillförde filmen lite mer djup (bakgrund). Ska nog se om den nu när jag har skaffat projektor.

Att jag kom att tänka på The Criterion Collection nu var för att jag läste en artikel i The Herald Tribune om att de nyligen gett ut filmen Quadrophenia. Minns att jag väldigt gärna ville se den filmen när den hade premiär 1979, men jag hade inte åldern inne då. Sen har det aldrig blivit av att se filmen, vilket jag tänkte åtgärda nu. Finns även en längre artikel om filmen här.

Är det här en film som det är värt att lägga de extra pengarna för Criterion-utgåvan på? Såg att man kan köpa den "vanliga" här på Blu-ray för 99 kr, med svensk text och allt.

Finns det någon svensk handlare som säljer The Criterion Collection, eller är det att handla från USA som gäller?

Om man nu skulle göra en beställning, är det någon som har några tips på filmer från samma bolag som ni anser särskilt bra. Både om själva filmen är bra och om utgåvan är överlägsen den "vanliga"?

McIntosh introducerar budgetsystem

16 June 2012 - 12:22

Läste just en artikel i senaste numret av den amerikanska tidningen Home Theater om ett komplett surroundsystem från McIntosh för $ 34 000, vilket är betydligt mindre än det gått att plocka ihop ett komplett system från dem för tidigare. "Komplett" kanske är en sanning med modifikation då det inte ingår någon subwoofer, McIntosh har ingen i sortimentet, tidningen testar med en från Adam Audio för $ 1 299.

Attached File  612mac.promo_.jpg   34.15K   89 downloads

Jag förmodar att man antingen hatar eller älskar designen, och jag tillhör nog de senare.... Är särskilt förtjust i deras större slutsteg med en eller två VU-mätare, drömmer om att en gång ha ett par MC501 hemma; då ska slutstegen få stå i vardagsrummet igen! :)

Systemet ovan får ett väldigt bra omdöme av tidningens skribent och artikeln finns att läsa i sin helhet på deras webbplats:
Dreaming the Not-Impossible Dream

Hittade ingen avdelningen för kompletta system, jag tyckte den här passade minst dåligt.... :rolleyes: